Zdrowie i piękno włosów warto zawierzyć naturalnym olejkom. To substancje roślinne, które nie bez powodu stosowane są od wieków przez kobiety z różnych rejonów świata. Wiedzą one, że olejowanie to całkowicie naturalny i bezpieczny sposób na poprawę kondycji włosów. Zapewnia odżywienie, wzmocnienie, wygładzenie, nabłyszczenie i setki innych efektów.

Poznaj najlepsze metody olejowania włosów i dowiedz się jak prawidłowo olejować włosy. Wbrew pozorom nie ma w tym nic trudnego, mimo że metod olejowania jest kilka. Każda z nich ma swoje zalety i warto wypróbować ją na swoich włosach. Poznaj podstawowe metody olejowania włosów i wybierz tę, która jest najlepszą dla Ciebie.

Jakie są metody olejowania włosów?

Olejowanie na sucho

W tym przypadki olejki do włosów nakładamy na suche pasma. Możemy zrobić to przed myciem włosów np. godzinę lub dwie wcześniej. Wówczas dajemy włosom czas na wchłonięcie olejku i zaabsorbowanie cennych składników odżywczych. Taka intensywna kuracja przed myciem włosów jest wskazana, kiedy potrzebują one silnej regeneracji. Jeśli zależy nam tylko na ułagodzeniu fryzury, ułatwieniu rozczesywania lub nabłyszczeniu, olej do włosów możemy nałożyć na suche i czyste włosy, już po ich umyciu oraz wysuszeniu.

  • to metoda, której stosowanie nie zajmuje dużo czasu,
  • sprawdza się, kiedy chcemy trzymać olej na włosach całą noc,
  • idealna przy lekkich olejach o świetnej wchłanialności (np. olej marula).

Olejowanie na mokro

Ta metoda olejowania włosów wybierana jest dużo częściej, ponieważ zapewnia jeszcze efektywniejsze działanie. Wszystko ze względu na właściwości wody, która ułatwia transport składników odżywczych z oleju do wnętrza włosa. Użycie ciepłej wody powoduje rozchylenie łusek, a więc włos łatwiej współpracuje z olejem. Kosmyki możemy zwilżyć wodą przed myciem i nałożyć olej na dłuższy czas. Najczęściej jednak robi się to po umyciu włosów, na jeszcze wilgotne pasma, tuż przed ich suszeniem i stylizacją.

  • najlepsza metoda, kiedy oczekujemy intensywnego działania,
  • działa najbardziej efektywnie, kiedy olejowanie wykonujemy na noc,
  • idealna metoda przy gęstych olejach, których wchłanialność wspiera woda.

Olejowanie w misce

Mawia się, że olejowanie włosów w misce daje najlepsze efekty, ale tak naprawdę rzadko stosuje się tę metodę. Jest dużo bardziej absorbująca, bo przed olejowaniem musimy zadbać o odpowiednie miejsce i narzędzia. Do miski z ciepłą wodą wkraplamy dowolną mieszankę olejków w dowolnej ilości. Dopiero w tym moczymy włosy przez kilka minut, aby olejki miały możliwość wchłonąć się i zadziałać. Dużo zachodu, a efekty porównywalne do tych uzyskanych za sprawą dłuższego (np. przez całą noc) olejowania na mokro.

  • jedna z bardziej czasochłonnych metod olejowanie,
  • zapewnia idealne, równomierne rozprowadzenie oleju na włosach,
  • efekty olejowania w misce są najszybsze i najbardziej efektowne.

Olejowanie na mgiełkę

Czwarta i najmniej popularna metoda olejowania włosów to właśnie nakładanie oleju sposobem na mgiełkę. W tym przypadku efekty są najmniej intensywne, za to aplikacja oleju jest szybka i bezproblemowa. Wystarczy w butelce z atomizerem przygotować sobie olejkową mgiełkę do włosów (np. czystą wodę z mieszanką ulubionych olejków), którą spryskujemy włosy przed myciem, po myciu lub w trakcie dnia. Atomizer bardzo delikatnie i równomiernie otula włosy niewielką ilością produktu, więc świetnie sprawdzi się do nabłyszczania lub ułatwiania rozczesywania.

  • zapewnia delikatne działanie kondycjonujące, a słabiej regeneruje,
  • świetnie sprawdza się w trakcie dnia, kiedy chcemy dodać blasku włosom,
  • to metoda najmniej czasochłonna i bardzo wygodna.

Jaką metodę olejowania włosów wybrać?

Największa zaleta olejków do włosów to właśnie ich elastyczność i brak sztywnych zasad. Cztery podstawowe metody olejowania można dowolnie modyfikować i łączyć ze sobą. Jeśli wśród wyżej wymienionych sposobów nie znajdujesz żadnego, który odpowiada twoim potrzebom, weź trochę z jednego, drugiego i trzeciego. Możesz np. robić olejowanie na mgiełkę na mokre włosy – dokładnie pokryjesz włosy lekką mieszanką olejków, a woda pozwoli cennym składnikom odżywczym szybko wchłonąć się do wnętrza włosów.

Olejowanie możemy dostosować do siebie. Jeśli nie masz czasu, nałóż olej zaraz po umyciu i odsączeniu włosów z nadmiaru włosów. Zmyj go po kilku minutach, zanim jeszcze zdążysz nałożyć balsam na całe ciało. Wyrobisz się w kilka minut ze skutecznym odżywieniem włosów. Jeśli masz więcej czasu, wykonaj olejowanie na noc dla intensywnej regeneracji i lepszego efektu. Polecane szczególnie przy włosach zniszczonych. Dla tych kobiet, które z reguły nie lubią maczać palców w oleju, najlepsze będzie olejowanie w misce lub na mgiełkę.