Domowe produkty są bardzo często wykorzystywane w pielęgnacji włosów. To wyjątkowo prosta i tania metoda na poprawienie ich kondycji i wyglądu. Samodzielnie zrobiony kosmetyk da ci pewność, że w jego składzie nie ma szkodliwych substancji. 

Oleje do włosów 

To faworyci w domowej pielęgnacji. Zawierają niezbędne składniki, takie jak witaminy czy kwasy tłuszczowe. Jakich olejów kuchennych możesz użyć?

  1. Olej kokosowy. Zawiera wiele witamin i minerałów, jednak tylko wtedy, gdy stosuje się go z rozwagą. Nie nadaje się do każdego typu włosów, ponieważ jest bardzo gęsty. Odpowiednie stosowanie tego oleju sprawi, że włosy będą nawilżone, błyszczące, a jeżeli masz problem z łupieżem, na pewno pomoże ci się go pozbyć.
  2. Olej arganowy. Częściej stosowany jest w kosmetyce niż w kuchni, choć to olej jadalny. W jego składzie występuje witamina E oraz kwasy tłuszczowe, które są niezbędne w odpowiedniej pielęgnacji. Chroni włosy przed wysoką temperaturą i promieniowaniem ultrafioletowym, doskonale regeneruje włosy oraz łagodzi swędzenie skóry.
  3. Olej migdałowy. Poza wspaniałym zapachem ma wiele dobroczynnych składników, jak witaminy A, D, E, minerały, kwasy tłuszczowe. Działa na włosy regenerująco i odżywczo, nawilża, nabłyszcza oraz sprawia, że przestają się łamać.
  4. Oliwa z oliwek. Zawiera witaminy, nawilża włosy oraz zapobiega utracie wilgoci. Jeżeli stosujemy ją na skalp, złagodzi stan zapalny i wszelkie podrażnienia.
  5. Olej słonecznikowy. Ma w składzie witaminy, które wzmocnią zniszczone, suche włosy. Znacznie je nawilży, zregeneruje i uelastyczni.
  6. Olej lniany. Poza kwasami omega-3 i -6 zawiera witaminę E, białko i potas. Stosowanie oleju wygładzi włosy.
  7. Olej winogronowy. Ma łagodzące właściwości, pomaga pozbyć się łupieżu oraz zapobiega przetłuszczaniu się włosów. Chroni je także przed szkodliwymi filtrami UV.

 

Jajko na włosy 

Od wielu pokoleń jajka pomagają w utrzymaniu włosów w dobrej kondycji. W jajku znajduje się białko, siarka, biotyna. To wszystko powoduje, że jajko działa także przeciwłupieżowo, wzmacnia pasma, nadaje blasku i miękkości, a nawet zapobiega wypadaniu włosów.

Miód na włosy

Miód jest nie tylko przepyszny, ale ma też mnóstwo składników odżywczych, jak: magnez, żelazo, wapń, potas, witaminy, biotyna. Skupmy się jednak na jego działaniu nawilżającym. Miód pasuje idealnie do włosów, które potrzebują wody. Ale to nie wszystko. Ten cudowny produkt utrzymuje ją w strukturze włosa! To bardzo silny antyoksydant, który redukuje łupież i wypadanie włosów.

Drożdże na włosy

Drożdże są doskonałe na porost włosów oraz poprawę ich kondycji. Dzieje się tak dlatego, że drożdże zawierają mnóstwo cennych aminokwasów, witamin i minerałów. Można je pić, stosować jako wcierki lub maski, a w efekcie włosy będą rosły szybciej i przestaną wypadać.

Soda oczyszczona na włosy

Włosy można umyć bez użycia szamponu. Zresztą – to coraz popularniejsza metoda. Mycie włosów sodą oczyszczoną jest wyjątkowo interesującym rozwiązaniem. Soda ma antybakteryjne, silne oczyszczające właściwości, więc radzi sobie z oczyszczeniem skóry głowy i włosów. Jak przygotować taki szampon? Wystarczy kilka łyżek sody oczyszczonej i czysta, ciepła woda.

Octowe płukanki na włosy

Ocet przywraca włosom naturalne pH oraz znacznie je wygładza. Doskonale sprawdzi się ocet jabłkowy (ewentualnie inny ocet owocowy). Wystarczy zmieszać go z wodą i spłukać włosy.