Każdej kobiecie zależy na pięknych, zdrowych włosach. Używasz odżywek, masek do włosów, stosujesz serum na końce, a mimo to są matowe, zniszczone i się puszą? Wina może leżeć w pozornie błahych czynnościach, z których nawet nie zdajesz sobie sprawy. Jakie są najczęściej popełniane błędy z pielęgnacji włosów?

Co najbardziej niszczy włosy?

1. Zabiegi fryzjerskie

 

Oczywiście nie wszystkie. Jednak często poddajemy włosy zabiegom, które z pozoru są dobre, a po czasie przynoszą odwrotne skutki. O które zabiegi chodzi? Przede wszystkim: farbowanie, rozjaśnianie, zagęszczanie, przedłużanie, trwała ondulacja. Obniżają one odporność włosów na uszkodzenia, przez co stają się przesuszone i tracą sprężystość.

2. Wysokie temperatury

 

Wszelkie stylizacje na gorąco, używanie suszarki, prostownicy, lokówki… sprawiają, że łuski włosa są otwarte, przez co są o wiele bardziej podatne na zniszczenia. Wysoka temperatura pali włosy, a te ubytki są niemożliwe do naprawy. Zawsze stosuj termoochronne preparaty, jak naturalne olejki i spraye. Ochronią włosy przed gorącem i zapobiegną puszeniu.

3. Uszkodzenia mechaniczne

 

Wszelkie otarcia i szarpania, które bezmyślnie czynimy każdego dnia, mają bardzo zły wpływ na nasze włosy. Pocieramy włosy o kolczyki, poduszki, ubrania, co niszczy ich strukturę. Najgorsze, co możesz zrobić swoim włosom, to zasypiać w mokrych. Prowadzi to do ich szybkiego zniszczenia. To samo dotyczy wycierania mokrych włosów ręcznikiem. Wtedy na ich powierzchni powstają liczne uszkodzenia. Warto więc owinąć włosy delikatnie, ręcznikiem wykonanym z delikatnych materiałów i zaczekać, aż nadmiar wody wsiąknie.

4. Czynniki atmosferyczne

 

Nie mamy na to wpływu, bo nie unikniemy wiatru, mrozu czy słońca. Niestety jednak osłabiają włosy nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz. Cebulki będą osłabione i na pewno nie wyrosną z nich zdrowe, piękne włosy. Ponadto w powietrzu znajdują się toksyny, które są wyjątkowo niebezpieczne dla naszej fryzury, a nawet zdrowia, np. smog.

5. Woda

Tak, woda może źle wpływać na nasze włosy. Często zdarza się, że woda z kranu jest twarda i pozostawia osad, który sprawia, że włosy stają się sztywne. W podobny sposób działają chlor i słona woda. Jeżeli chcesz ochronić swoje włosy, stosuj odżywki bez spłukiwania przed każdym kontaktem z tym typem wody. Dobrze sprawdzą się też octowe płukanki, które uregulują pH skóry głowy.

6. Nieodpowiednie kosmetyki

 

Często szkodzimy sobie same, wybierając kosmetyki niedostosowane do typu i rodzaju naszych włosów. To, że coś jest dobre dla włosów twojej przyjaciółki, nie oznacza, że sprawdzi się też na twoich. Konieczne jest określenie porowatości, kondycji i wyglądu włosów. W internecie znajdziesz test na porowatość, który z pewnością ułatwi ci zadanie. Możesz też udać się na wizytę do trychologa lub skorzystać z porady fryzjerskiej. Pamiętaj też o tym, aby nie przesadzać z produktami do stylizacji. Żele, lakiery, gumy i pianki przeciążają włosy, co przyczynia się do ich osłabienia.

7. Niewłaściwe czesanie

 

Odpowiednie czesanie włosów jest bardzo istotne, ponieważ pobudza krążenie skóry i zapewnia masaż. Najpierw jednak należy wybrać odpowiedni grzebień lub szczotkę. Dobrym pomysłem jest drewniany grzebień z szeroko rozstawionymi zębami, który jednocześnie pielęgnuje włosy. Sprawdzi się też szczotka z włosia dzika. Nigdy nie szarp włosów ani suchych, ani mokrych, ani wilgotnych. Zawsze szczotkuj włosy delikatnie. To poprawi ukrwienie i przyspieszy wzrost włosów.

8. Brak dbałości o skalp 

 

Skóra głowy jest najbardziej istotna, ponieważ cebulki odpowiadają za to, czy włosy rosną zdrowe. Zależy ci na pięknych włosach? Musisz przede wszystkim zadbać o skalp. Zaniedbana skóra głowy sprawy, że włosy nie będą miały szans na poprawny wzrost. W tym celu najlepiej sprawdzi się peeling i regularne olejowanie.